Groen balkon: Tuinieren op vier hoog
![Moestuin in potten op balkon balkon](https://stadstuinieren.nl/wp-content/uploads/2023/08/Balkon-op-4-hoog-4.jpg)
Een heerlijk groen balkon
Ligging: op het zuiden
Oppervlak: 5 m2
Natuurlijk kan ik niet wachten om weer in de volle grond te tuinieren, maar met een balkon is niets mis. Zeker niet als het op de bovenste verdieping en pal op het zuiden ligt. Ik kijk vanaf mijn balkon recht in de boomkruinen van een aantal platanen en regen, hagel, sneeuw en wind gaan allemaal lekker hun gang tussen mijn planten.
“Sier en smaak hebben op mijn balkon alle ruimte gekregen”
Tuinieren op een balkon of dakterras biedt meer mogelijkheden dan je denkt. De spreuk “wie het kleine niet eert…” slaat er in ieder geval zeker op, want juist omdat de oppervlakte zo beperkt is, zit je met je neus bovenop het wel en wee van je planten. Een leerzame ervaring, waar je in een tuin op het vasteland alleen maar profijt van kunt hebben!
De ideale tuin is voor mij een tuin die een tikkeltje wild en romantisch is, met veel betoverende bloemen, woekerende klimplanten, geurige kruiden en lekkere groenten en fruit. Een plek waar sier, smaak en respect voor het omringende landschap hand in hand gaan. Nou is er van omringend landschap natuurlijk niet echt sprake in een stad, maar sier en smaak hebben op mijn balkon alle ruimte gekregen. Zoveel ruimte zelfs, dat er nauwelijks meer plek is om te zitten! Want dat betekent balkontuinieren ook: keuzes maken. Met de handen in de aarde kunnen wroeten en genieten van alles wat groeit en bloeit of een luie ligstoel? Ik koos voor het eerste en daar heb ik geen spijt van!
Probeer zoveel mogelijk potten en bakken te gebruiken die zijn gemaakt van ademende materialen zoals hout of aardewerk. Het nadeel hiervan is dat je vaker water moet geven, maar het grote voordeel is dat de aarde er niet in gaat “zweten” en daardoor minder gevoelig is voor mos of schimmels.
“Tuinieren levert niet alleen lekker eten en mooie bloemen op, maar ook een intenser bewustzijn van de seizoenen, de natuur en de invloed van de zon en de maan… zelfs in de stad!”
Waar de wortels van een plant in de volle grond de diepte in kunnen gaan om te zoeken naar voeding en vocht, hebben planten in bakken hun beperkingen. Het klimaat op een balkon is door al het omringende steen en beton bovendien vaak ook nog eens een paar graden warmer dan elders. Dagelijks water geven is daarom van levensbelang!
Niet alles doet het goed in dezelfde bak. Sommige planten vullen elkaar aan, anderen kwijnen weg in elkaars gezelschap. Verdiep je hierin!
Het leuke van tuinieren in potten en bakken is dat je de samenstelling van de grond kunt afstemmen op de behoefte van de planten. Met een zak potgrond is niets mis, maar er zitten weinig voedingsstoffen in. Ik gebruik deze grond daarom vooral als basis en meng er daarna kleigrond, kalk, bosgrond, zand, rotte herfstbladeren, oude koemest, gestampte schelpen, hydrokorrels, mollenaarde (van molshopen!) of compost doorheen. Waar ik dat allemaal vandaan haal? Gewoon een vuilniszak en een schep meenemen tijdens een wandeling door het bos of een fietstocht door de polder!
In bakken en potten is de grond veel sneller “op” dan in een tuin. Voeg daarom plantenvoeding toe, zodat de aarde lekker voedzaam blijft.
Mijn balkon is mijn groene oase in de drukte van de stad. Het is een plek die rust geeft en ontspanning biedt, hoog boven het lawaai in de straat. Daarbij werkt mijn balkon ook als een magneet op vlinders, pimpelmeesjes en bijen, ze komen allemaal graag op bezoek en zorgen voor gezellig gekwetter en gefladder. Al helemaal als er jonge meesjes in het nestkastje logeren!
Prachtige daktuin in hartje Antwerpen
Stella Faber: Mijn Balkontuin
Vlog: Klimfruit, grote oogst van klein oppervlak
Bestel hier het boek van Stella Faber: Mijn balkontuin
Knoflook kweken in een pot!
Moestuin in potten: Rucola
Japanse miniblad-moestuin
Moestuin in potten: Prei
Stadstuinieren 2016-01 – Tekst en fotografie; Stella Faber
Abonneer je vandaag nog op Stadstuinieren. Het leukste tijdschrift met 100 pagina’s bomvol tips voor de urban gardener. Indoor, balkon, dakterras of moestuin.
Meld je ook aan voor een maandelijkse inspiratienieuwsbrief in je mailbox!